Search
Generic filters

info@bricker.sk

Užívajte leto na terase

Počas teplých letných dní sa značná časť nášho života odohráva vonku na čerstvom vzduchu. Grilovanie, záhradná párty či romantické posedenie pod hviezdami sú dostatočnou motiváciou k tomu, aby sme investovali aj do stavebných úprav exteriéru. Ako by malo vyzerať miesto pre relaxáciu, kde sa budeme cítiť dobre?

Celkový vzhľad vonkajšieho priestoru rodinného domu alebo terasa bytu by nie len mali ladiť k typu nehnuteľnosti, ale aj dobre plniť svoju funkciu.

altánok s pravej pálenej tehly lícovej

Aký materiál si vybrať?

Pri výbere vonkajšieho krbu dbáme na kvalitu použitých materiálov – predsa len okrem vysokého žiaru musí odolávať aj rôznym poveternostným vplyvom. Ideálnym  stavebným materiálom na kozub sú preto tehly. Ak sa pustíme do svojpomocnej stavby a chceme, aby mal krb aj dlhú životnosť, nepoužívame obyčajné pálené tehly, ale lícové. Tie sú nenasiakavé a mrazuvzdorné. Na ich lepenie požívame špeciálnu maltu bez obsahu vápna. Tehličkové pásiky od spoločnosti Bricker sú čisto prírodné a preto sú tým najvhodnejším stavebným prvkom, ktorý sa hodí do každého exteriéru.

terasa z pálenej tehly lícové pásiky

Kam umiestniť krb?

     Pri plánovaní exteriéru treba zohľadniť veľkosť stavebných prvkov. V tomto prípade je kľúčové správne umiestenie väčších objektov, akými sú napríklad aj záhradný krb či gril. Už na prvý pohľad totiž pútajú pozornosť a preto by sme ich mali vhodne začleniť do vonkajšieho prostredia. Nájsť ideálne miesto, ktoré bude vhodné  pre stabilný záhradný gril či kozub nemusí byť vôbec jednoduché.  Ak sa budeme riadiť len pocitmi a pred očami budeme mať iba romantickú predstavu ohňa, môže sa stať, že zabudnem na dôležité veci, ktoré nám budú neskôr prekážať. Ako prvé by sme si mali priamo na namieste položiť zásadnú otázku: Kde bude stáť krb – v rohu záhrady, pri plote, u bazénu, tesne pri dome, alebo vo voľnom priestore?

      Do úvahy treba brať jeden dôležitý fakt: dym, či už z grilu, alebo kozuba, zostáva dlho horúci. V prípade, že sa krb nachádza v prílišnej blízkosti sedenia, môže vás aj ostatných pri stole obťažovať. Za nevhodné umiestnenie sa považuje aj krb v blízkosti okien domu, či už vášho, alebo susedovho. To platí pre krby, ktoré sú určené na grilovanie. Okrasné krby a ohniská, ktorých účelom je iba navodiť atmosféru a zahriať počas chladných večerov, možno umiestniť priamo na terase. Zväčša ide o prenosné modely a manipulácia s nimi nie je zložitá.  Z materiálov sa najväčšmi osvedčí kov i terakota, ktoré aj pri tlejúcej pahrebe dokážu príjemne temperovať svoje okolie.

Celkový vzhľad vonkajšieho priestoru rodinného domu alebo terasa bytu by nie len mali ladiť k typu nehnuteľnosti, ale aj dobre plniť svoju funkciu.